You are here

Share page with AddThis

2016 Australasian Winners

David Cameron

David Cameron

Productivity Winner (Adviser) | Moora, Western Australia

Michael Fels

Michael Fels

Productivity Winner (Grower) | Esperance, Western Australia

Tayah Ryan

Tayah Ryan

Sustainability Winner (Adviser) | Katikati, New Zealand

Randall and Julie Wilksch

Randall Wilksch

Sustainability Winner (Grower) | Yeelanna, South Australia

Tommy Le

Tommy Le

Community & People Winner (Adviser) | Glenore Grove, Queensland

Duc Nguyen

Duc Nguyen

Community & People Winner (Grower) | Carnarvon, Western Australia

Allan Fong

Allan Fong

Productivity Grower - Case IH Award | Pukekohe, New Zealand

Productivity - 2016 Regional Winners

Andrew McMahen

Andrew McMahen

Adviser | Manangatang, Victoria | Productivity

Colin Arnold

Colin Arnold

Grower | Berrigan, New South Wales | Productivity

Craig Whiteside

Craig Whiteside

Grower | Clinton, New Zealand | Productivity

Dean Salvestro

Dean Salvestro

Grower | Benerembah, New South Wales | Productivity

Geoff Fosbery

Geoff Fosbery

Adviser | Northam, Western Australia | Productivity

Graeme Callaghan

Graeme Callaghan

Adviser | Coonamble, New South Wales | Productivity

Howard Clarke

Howard Clarke

Adviser | Gore, New Zealand | Productivity

Jim Cronin

Jim Cronin

Adviser | Forbes, New South Wales | Productivity

Naresh Singh

Naresh Singh

Grower | Virginia, South Australia | Productivity

Nigel Corish

Nigel Corish

Grower | Goondiwindi, Queensland | Productivity

Richard Daniel

Richard Daniel

Adviser | Harlaxton, Queensland | Productivity

Simon Chapman

Simon Chapman

Grower | Gumlu, Queensland | Productivity

Stuart Millwood

Stuart Millwood

Adviser | Launceston, Tasmania | Productivity

Community & People - 2016 Regional Winners

Michael Nixon

Michael Nixon

Grower | North Plantations, Western Australia | Community & People

Richard Porter

Richard Porter

Adviser | Newton, South Australia | Community & People

Sustainability - 2016 Regional Winners

James Dickson

James Dickson

Grower | Werribee South, Victoria | Sustainability

Peter Boutsalis

Peter Boutsalis

Adviser | Prospect, South Australia | Sustainability

Trevor and Wendy Cross

Trevor and Wendy Cross

Grower | Bundaberg, Queensland | Sustainability

2016 Regional Finalists

Productivity

 

Ben Dowling - Dowling Agritech, MOUNT GAMBIER EAST SA

Chad Gencheff - Virginia Nursery, VIRGINIA SA

Clinton Marcon - Marcon Family Farming, BUNDABERG QLD

 

David Crowley - Delta Agribusiness, YOUNG NSW

Kain Richardson - R & L Richardson, NEWLYN VIC

Michael Sperling - I.V, I.M & R.M Sperling, CHINCHILLA QLD

Nick Williams - Cates Grain and Seed Ltd, ASHBURTON NZ

Paul Grech - Grech Farms - Comma, THERESA PARK NSW

Paul Keevers - Tableland Fertilizers, MAREEBA QLD 

Peter O'Connor - Oxton Park, HARDEN NSW

Ray and Connie Taylor - Taylor Family Produce, AMIENS QLD

Stuart Greenhill - Greenhill Bros, NORTHDOWN TAS

Simon Severin - Agritech Rural Pty Ltd, HORSHAM VIC

Trent Sosso - Rombola Family Farms, GRIFFITH NSW

 


Community & People

Ashley Keegan FABAL Wines Pty Ltd, UNLEY SA

Duncan Young - JT Young & Sons, BEVERLEY WA

Mike Gordon - Pukekohe Growers Supplies, PUKEKOHE NZ

Niki Curtis - South East Premium Wheat Growers Association, ESPERANCE WA

Raymond Bowan - Fallgate Farm, GERALDINE NZ

Rob Harrod - Elders Ltd, ALBURY NSW

 


Sustainability

Adrian Utter - EE Muir & Sons Pty Ltd, SILVAN VIC

Alf Weaver - Elders Ltd, JAMESTOWN SA

Andy Bates - Bates Ag Consulting Pty Ltd, STREAKY BAY SA

Bill Crabtree - Crabtree Agricultural Consulting, BECKENHAM WA

Brent Wilson - Landmark, AYR QLD

David Braybrook - Research & Development Solutions, WONGA PARK VIC

Neville Arentz - Landmark, MANANGATANG VIC

Peter Watts - Muirfield Golf Club Ltd, NORTH ROCKS NSW

Rob Long - B & W Rural Pty Ltd, MOREE NSW

Robert Hinrichsen - Kalfresh Pty Ltd, KALBAR QLD

Simon Andreoli - BGA Agriservices Pty Ltd, BUNDABERG QLD

Tony Single - Tigah P/L, COONAMBLE NSW

 

 

Growth Awards Supporting Partners
Cash IH and Fairfax logo